Ekonomi

New York Borsası Fed’in Faiz Kararına Odaklanıyor

New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu haftaki toplantısında faizi sabit tutacağı beklentisiyle haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 190 puana yakın yükselerek yüzde 0,56 artışla 34.066,33 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,94 artışla 4.339,08 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,53 artışla 13.461,92 puana yükseldi. Her iki endeks de kapanışta Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD’de yarın açıklanacak enflasyon verileri ve bu hafta Fed’in açıklayacağı faiz kararı öncesi borsalarda olumlu bir seyir izlendi.

Analistler, Fed’in yarın başlayacak ve kararları Çarşamba günü açıklanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yüzde 77 olasılıkla politika faizini sabit tutmasının beklendiğini ve siyasi metin ile sinyallerin değişmeyeceğini belirtti. Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası açıklamaları yatırımcıların ilgi odağında.

Ülkede yarın açıklanacak enflasyon verileri de Fed’in para politikasının seyri açısından önemli olurken, piyasalarda Mayıs ayı enflasyonunun aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,1 olması bekleniyor.

Öte yandan, New York Fed’in bugün açıkladığı Mayıs ayı Tüketici Beklentileri Anketi sonuçları kısa vadeli enflasyon beklentilerinin gerilediğine işaret etti.

Buna göre Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentileri Mayıs ayında yüzde 4,1 ile son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Aynı dönemde, önümüzdeki 3 yıllık dönemi kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi 0,1 puan artarak yüzde 3’e, gelecek 5 yıllık dönemi kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi ise 0,1 puan artarak yüzde 2,7’ye yükseldi.

haberturhal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu