Ekonomi

TPAO’nun petrol arama lisans süreleri uzatıldı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Siirt, Kırklareli, Tekirdağ, Diyarbakır ve Batman’daki üç sahanın petrol arama ruhsat süreleri 2 yıl uzatıldı.

Kırklareli, Tekirdağ ve Diyarbakır’daki sahaların ruhsat süresi 23 Eylül 2025 tarihine kadar uzatılırken, Batman ve Siirt’teki sahaların ruhsat süresi de 20 Kasım 2025 tarihine kadar uzatıldı. Bu kararların katkı sağlamak amacıyla alındığı belirtildi. Bölgenin hidrokarbon potansiyelini belirleyerek ülke ekonomisine katkı sağlamak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün petrol haklarına ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, TPAO’nun Kırklareli, Tekirdağ, Diyarbakır, Batman ve Siirt’te sırasıyla 13 bin 330 hektar, 21 bin 997 hektar ve 18 bin 196 hektar yüzölçümüne sahip 3 sahanın petrol arama ruhsatı 2 yıl süreyle uzatıldı.

Ham petrolün keşfedildiği bölgedeki keşfin ticari olarak değerlendirilmesini sağlamak, sahanın geliştirilmesine olanak sağlamak ve hidrokarbon rezervlerini ortaya çıkarmak amacıyla Siirt ve Batman’daki sahanın ruhsat süresi 20 Kasım 2025 tarihine kadar uzatıldı. Bölgenin potansiyelinin ülke ekonomisine kazandırılması. -SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu