Haber

Lübnan’daki Ayn el Helva Mülteci Kampında çatışmalar yeniden başladı

Lübnan’daki Filistinlilerin yaşadığı en büyük mülteci kampı Ayn el Helva’da, taraflar arasında dün varılan ateşkese rağmen yeniden çatışma çıktı.

Lübnan’ın resmi ajansı NNA’nın haberine göre, El Fetih Hareketi ile diğer Filistinli gruplar arasında dün gece Lübnanlı tarafların müdahalesiyle varılan ateşkes, sabah saatlerinde bozuldu.

Ülkenin güneyindeki Sayda kentinde bulunan ve 55 bine yakın mültecinin yaşadığı Ayn el-Helva’da milislerin birbirlerinin mevzilerini havan toplarıyla vurduğu, kamp içinde ve dışında yangın çıktığı kaydedildi. çatışmalar.

Sayda şehir merkezine isabet eden bazı havan toplarının yol açtığı yangına Lübnan ordusunun ve itfaiyecilerin müdahale ettiği bildirildi.

Ayn el-Helva Mülteci Kampında 7 Eylül’den bu yana yaşanan çatışmalarda yaralı sayısının 20’den 35’e çıktığı belirtildi.

Ayn el Halva’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı Ayn el-Helva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 13 kişi öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı.

Kanlı çatışmalar nedeniyle 4 bine yakın kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Kamptaki Filistinli gruplar arasında Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda 31 Temmuz’da ateşkes sağlandığı açıklansa da çatışmalar aralıklarla devam etti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, 7 Ağustos’ta Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda durumun sakinleştiğini açıklamıştı.

Ayn el-Helva Mülteci Kampı’nda bir ay süren sakinliğin ardından taraflar arasında çatışmalar 7 Eylül’de yeniden başladı. Lübnan’ın resmi kurumu NNA, dün El Fetih Hareketi ile diğer Filistinli gruplar arasında çıkan çatışmada 20 kişinin yaralandığını duyurdu. Ayn el-Helva’da bir süre devam etti.

Lübnan’daki 12 Filistinli mülteci kampının en büyüğü olan Ayn el Helva’da 55 bine yakın Filistinli yaşam mücadelesi veriyor.

Lübnan ile Filistinli gruplar arasında 1969 yılında imzalanan Kahire Anlaşması’na göre kampların iç güvenliği Filistinli gruplar tarafından sağlanıyor, giriş ve çıkışlar ise Lübnan ordusunun kontrolünde bulunuyor.

kesan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu